
Zig Ziglar tvrdí, že jedním z nejlepších způsobů, jak poznat vaše silné stránky a vybudovat si efektivní sebejistotu (sebevědomí), je přehrávat si momenty, kdy jste dosáhly na efektivní návyk ochránců a jakého úspěchu. I když to téměř nikdo nedělá, každý člověk to potřebuje. Kdyby to lidé dělali, nebylo by tolik lidí závislých na alkoholu, drogách či antidepresivech.
Zpětná vazba z úspěchů vám pomůže vytvořit neprůstřelnou vestu proti neúspěchům. Dělejte si seznam svých úspěchů, o který se bezmocně roztříští každý neúspěch.
Úspěšní lidé mají různé nástroje v podobě medailí, peněz, síně slávy, vitrín úspěchů a různých dalších ocenění, které slouží nejen jako vzpomínka, ale také k budování sebejistoty, která je pro úspěšného člověka naprosto nepostradatelná. To není náhoda. Každý vzdělaný člověk ví, že medaile na zdi dodávají sílu, sebevědomí a motivaci k další práci.
Sebeocenění vás chrání před pochybnostmi. Pochybnosti vás dokážou rozložit na kaši. Ale se seznamem úspěchů už to tak snadné není.
Zig Ziglar doporučuje zavést si knihu úspěchů a ocenění, která vám bude postupně a neomylně budovat vaši sebejistotu. Pokud vás potká nějaký neúspěch, je většinou silnější než 10 úspěchů, protože na něj neustále musíte myslet. Ale co s tím? No nic. Prostě si založte seznam vašich úspěchů.
Pokud si tvoříte seznam úspěchů, tak se musí jeden neúspěch postavit armádě například 200 zapsaných úspěchů. A co se stane s tím neúspěchem? Čeká ho okamžitá smrt. A co se stane s vaším sebevědomím? Letí vzhůru a to každým novým zapsaným úspěchem.
Dokonce pokud vámi někdo naznačí, že jste neúspěšní, podvědomí okamžitě spouští alarm, po kterým následuje obraz stovek zapsaných úspěchů. A tím jsou okamžitě rozprášeny veškeré pochybnosti a slova druhých. Nezbývá než danému člověku s úsměvem říct, že to byl slušný, leč neúspěšný pokus snížit vaše sebevědomí a doporučit mu, aby s tím přestal a nekazil si u vás dobré jméno.
Seznam úspěchů a ocenění by měl svým pacientům doporučovat každý dobrý lékař. Pokud to nedělají, patří mezi podprůměrné lékaře. To samé platí i pro učitele.
Zapisujte si například hezké prožitky, úspěchy v práci, výkony v kapele nebo ve sportu, hezké chvíle v rodinném kruhu, pocity hluboké lásky nebo momenty uznání druhými lidmi. Přidávejte si k tomu popis, emoce i fotografie. A kdykoliv ucítíte slabost, jděte tam a podívej se na vše, co jste dokázali. Garantuji vám, že vaše slabost se rychle rozptýlí a bude vás navštěvovat méně a méně, až nakonec zmizí úplně. Sem tam možná vykoukne, ale hned dostane pár facek!
Ještě něco důležitého, na co bychom neměli zapomenout. Vytvořte si unikátní kroniku pro své potomky, kterým to celý život bude dávat nejenom dobrý příklad, jak být silný, ale bude jim to také dodávat sílu k překonávání překážek. Budou říkat: „Hej můj děda/táta/babička/máma – to byli frajeři – hele, co vše dokázali, jak byli silní a jak vše milovali. Tady je to zapsané.“
Milý ochránce, pokud se ti líbí „neprůstřelná vesta sebejistoty“, následuj úkol níže. Věřím, že ti tento článek připomenul, jak moc silný můžeš být.
ÚKOL
Pokud se ti neprůstřelná vesta sebejistoty libí, zapiš si následující připomínku: „Zapište si sebemenší úspěch do seznamu ocenění, nebo do seznamu úspěchů a přečtěte si své minulé úspěchy, pro vaši zítřejší sílu.“ K tomu vám již brzy pomůže moje druhá kniha s názvem Cesta na vrchol a ještě dál.
PS: Nevěř nikomu, kdo říká, že psaný seznam úspěchů nebo ocenění je ztrátou času. Takový člověk neví, co činí nebo to s tebou nemyslí dobře.
- Stano
- 11 listopadu, 2022
- 12:51 pm
- No Comments